Anyatejes táplálás fejve, újszülött babával - alapok

Ha ezt olvasod, akkor valószínűleg már elkezdtél fejni, de nem tudod pontosan hogyan, hányszor, mennyi ideig kell fejned. És amúgy: Hogy lesz ez???

Nagyon sok oka lehet annak, hogy valaki fejni kezd:
- Különböző nehézségekbe ütközik a szoptatás.
- Bármilyen okból valaki úgy dönt, hogy nem szeretne szoptatni, de fontos, hogy gyermeke anyatejet kapjon.
- Tőlünk nyugatabbra gyakori, hogy a rövid szülési szabadság miatt kezd fejni az anyuka.

Amikor én fejni kezdtem, csak annyit tudtam: 3 óránként, mellenként 20 percet kell fejni. De fogalmam sem volt, meddig kell ezt 3 óránként csinálni, és hogyan lesz elég tej a babának? És amúgy hogy lehet így élni?

Mennyi időnként kell fejni újszülött babával?

Az első hetekben, a baba 8 hetes koráig igyekezz 3 óránként fejni. Ez az alap, amitől természetesen el lehet térni, de mérlegelned kell a kockázatokat. Ha ritkábban éri inger a mellet, akkor a tested nem kap annyi jelzést, hogy több tejre van szükség. Ezt jelenti a kereslet-kínálat. Márpedig nagyon fontos az első hetekben, hogy növekedjen és megfelelő mennyiségű tejed legyen. A megfelelő mennyiséget pedig kisbabád étvágya határozza meg. Ha kevesebb tejed van, mint amennyit a baba fogyaszt, lehet, hogy gyakrabban kell fejned.

Soha ne azzal foglalkozz, hogy másnak mennyi teje van vagy más babája mennyit eszik. Csak magatokra koncentrálj!

Milyen hosszan kell fejni?

Az alapszabály: mellenként 20 perc. Körül-belül ennyi idő alatt lehet hatékonyan kiüríteni a mellet. Véleményem szerint ettől tovább nem célra vezető fejni, főleg, ha a melleid érezhetőbben puhábbak és már nem jön semmi. Nem attól lesz több tejed, hogy tovább fejsz. Viszont ha azt veszed észre, hogy 15 perc után már semmi nem jön és a melleid érezhetően lágyabbak, akkor neked lehet kevesebb idő is elegendő. Mindenki teste más, ismerd meg magad!

Egy készülékkel vagy szimpla fejes mellszívóval egy alkalom tehát 2x20, azaz minimum 40 perc. Érdemes beszerezni két gépet vagy egy duplafejes mellszívót, és máris alkalmanként csak nettó 20 perc lesz a fejés.

Mikor kell fejnem?

Erről bővebben olvashatsz a "Fejve anyatejjel!" című útmutatóban. Megtudhatod, milyen rendszerben érdemes gondolkodnod, hogy mitől függ, hogy hányszor és meddig kell fejned az anyatejet.

Mert bizony több rendszer létezik, amikor a fejésről van szó. Az első hetekben ezek közül kettőt ajánlok:

X időnként fejés: Ez leggyakrabban 3 óránként (azaz napi 8 alkalmat jelent). Ezen érdemes csak akkor lazítani, ha úgy érzed elegendő tejed van, vagy ha már beállt az anyatej mennyisége. A fejés kezdetétől számítjuk az időt.

A másik mód, amikor akkor fejsz, amikor a baba eszik. Nem feltétlen szó szerint etetés közben kell fejned – ami amúgy az egyik legnagyobb idő nyerő -, hanem inkább olyan gyakran és körül-belül akkor, amikor a baba eszik. Ez áll a legközelebb a szoptatáshoz.

Érdemes kipróbálnod, neked melyik válik be.

Kell-e éjszaka fejnem?

Igen. Nagyon fontos az első hetekben, hogy megfelelő gyakorisággal érje inger a mellet. Ez fontos, ha hosszú távra tervezel vagy ha nem elegendő a mennyiség kisbabádnak. Éjszaka gyakran nagyobb mennyiség fejhető. Az első hetekben nem javasolt, hogy két fejés között több, mint 5-6 óra teljen el éjszaka. Amennyiben kimerült vagy, és nincs segítséged, akkor viszont válaszd a pihenést, mert fontos, hogy Te jól legyél. Kisbabádnak szüksége van rád!

Ebben a blog bejegyzésben bővebben olvashatsz az éjszakai fejés fontosságáról. Arról, hogy mikor van szükség éjszaka fejni, hányszor érdemes és mikor lehet elhagyni azt.

Mennyi tejem legyen?

Ez csak és kizárólag a kisbabádtól és az ő fogyasztásától függ. Mindig azt kell nézned, hogy gyermeked egy nap alatt mennyi anyatejet fogyaszt. Ehhez kell viszonyítani, hogy Neked több, vagy kevesebb anyatejed van. Ha kevesebb, mint amennyit a baba fogyaszt, akkor dolgozni kell a mennyiség növelésén. Az első hetekben nagyon eltérő, ki mennyit tud fejni egy-egy alkalommal. Van aki 40 ml-ért is küzd és van akinek a 100-120 ml is simán megvan.

Mennyi anyatejet eszik a baba?

A leggyakoribb kérdés ez, amikor valaki lefejt anyatejet ad kisbabájának. Ezt neked kell megfigyelned, hogy kisbabád mekkora mennyiséggel lakik jól. Figyeld néhány napig, és jegyezd fel mikor mennyit eszik a baba. Viszonyítás képpen az első hetekben olyan 40-60 ml/étkezés , később a második hónapban pedig olyan 60-90 ml-t eszik a baba egy-egy étkezés alkalmával. Minden baba más, nem egyforma mennyiségeket fogyasztanak! Hogy mennyi anyatejet kapjon a baba, arról bővebben ebben a bejegyzésben olvashatsz.

Hogyan kell fejni?

Használhatsz kézi mellszívót, elektromos mellszívót, kéz nélküli mellszívót vagy kórházi gépet. Természetesen kézzel is fejhetsz, ha neked az válik be. A legtöbb gépen több funkció van: stimulálás és szívás. A Stimulálás eredményezi a tejleadó reflex beindulását, amit apró gyakori szívásokkal ér el. Amikor megvan a tejleadó reflex, megindul az anyatej. Ezután jöhet a szívó funkció. Sok gép bizonyos idő után (1-2 perc) automatikusan átvált.

A legtöbb gépen állítható az erősség. Tudnod kell, hogy a fejésnek nem szabad fájnia. Mindig úgy kell beállítani az erősséget, hogy egyre jobban emelni kell azt, és ha már kellemetlen, akkor attól egyel gyengébb fokozatot kell választani. Erősebb szívás nem jelent több tejet! Nincs tuti beállítása egy gépnek, mindenkinek más válik be.

Mosogatás/Sterilizálás

Minden egyes fejés után melegvizes, mosószeres vízben kell elmosogatni a mellszívód alkatrészeik, amelyek a melleddel és az anyatejjel érintkeztek. Egészséges baba esetében elegendő naponta egyszer sterilizálni, 3 hónapos kor után lehet ritkábban, heti egyszer.

A "Fejve anyatejjel!" című útmutatóban egy egész fejezetben foglalkozok a mosogatás, sterilizálás témakörével és hogy hogyan tudod könnyebbé tenni. Szerezd be most az útmutatót!

Hogyan tehetem egyszerűbbé ezt az egészet?

Ha itt jársz, akkor valószívűleg már eléggé kimerült vagy és fogalmad sincs, hogyan lehet ezt sokáig csinálni és hogyan lehet így élni. Hidd el, Neked is menni fog! Fontos, hogy kérj segítséget, ha van rá lehetőséged. Fontos egy számodra megfelelő rutin kialakítása, mert a következő hónapokban rendszerben kell gondolkoznod. Ezekről sokkal bővebben olvashatsz a „Fejve anyatejjel!” című útmutatóban.

Érdemes utána olvasnod, milyen típusú mellszívók vannak, melyiknek mi az előnye, és egy nagyon fontos jótanács: Ne csak egy géped legyen! Gondolnod kell többek között az áramszünetre, arra ha utazni fogtok vagy amikor nem tudod letenni a kisbabádat és úgy kell fejned.

Végül hagy nyugtassalak meg: Idővel könnyebb lesz! Tényleg! Mert ahogy nő a baba, úgy fogod tudni csökkenteni a fejések gyakoriságát és egyre kevésbé kell aggódnod az anyatej mennyisége miatt. Megígérem néhány hét hónap múlva a kisujjadból fogod kirázni a fejést!

Összes blog bejegyzés

Author: Leroy Mosley

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis.

5 Comments

  1. Robert Sonny says Jul 21, 2023 at 10:00am

    I must explain to you how all this mistaken idea of denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system

    • John Abraham says Jul 21, 2023 at 10:00am

      I must explain to you how all this mistaken idea of denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system

      • Robert Sonny says Jul 21, 2023 at 10:00am

        I must explain to you how all this mistaken idea of denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system

  2. John Abraham says Jul 21, 2023 at 10:00am

    I must explain to you how all this mistaken idea of denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system

Leave a reply